کرمانشاه آنلاین
کرمانشاه آنلاین
ابوالقاسم پرندیان

ابوالقاسم پرندیان

ابوالقاسم پرندیان از اعضای اصلی ارکستر فرهنگ و هنر استان می باشد .

ابوالقاسم پرندیان از ویولونیست های خوب و خوش تکنیک کرمانشاه است که عمر خود را در راه به ثمر رساندن موسیقی اصیل و محلی این خطه گذرانده است .

ابوالقاسم پرندیان در سال 1324 در کرمانشاه متولد شد و از همان ایام کودکی علاقه فراوانی به موسیقی داشت .

ایشان از سن 10 سالگی آموختن موسیقی و نوازندگی ویلن را آغاز نمود و در این مورد چنین می گوید : چون در آن زمان در کرمانشاه کلاسی جهت آموزش موسیقی وجود نداشت مدت سه ماه تابستان را به تهران رفتم و در آنجا از محضر اساتید فن تعلیم می دیدم همچنین تئوری موسیقی را از دوست عزیزم مجتبی میرزاده آموختم.

ابوالقاسم پرندیان

ایشان بسیاری از استعدادهای موسیقی در کرمانشاه را کشف نموده و در این مورد نقش بسیار موثری داشته است .

از جمله استعدادهایی که توسط ایشان به دنیای موسیقی وارد شدند می توان آقایان اسماعیل پیرخدری و منوچهر طاهرزاده را نام برد. ایشان در نوازندگی ویلن و کمانچه مهارت کامل دارد و بر روی سبک استاد پرویز یاحقی تسلط بیشتری دارد.

ابوالقاسم پرندیان از اعضای اصلی ارکستر فرهنگ و هنر استان می باشد و آثار بسیاری را ساخته و تنظیم نموده که با صدای خوانندگانی از قبیل حشمت اله لرنژاد ، اسماعیل پیرخدری ، ابراهیم خوشنوا ، سیف اله نادرشاهی و منوچهر طاهرزاده اجرا شده اند .

ایشان با تشکیل مرکز حفظ و اشاعه موسیقی در سال 1357 همکاریهای مستمری را با این مرکز داشته است و از یاران صمیمی صدا و سیمای مرکز کرمانشاه به شمار می رود.

خاطرات استاد ابوالقاسم پرندیان

ابراهیم خوشنوا

من آن سال ها بسیار جوان و جویای نام بودم و دوست داشتم با عضویت در ارکستر معروف رادیو کردی کرمانشاه خودی نشان بدهم. بنابراین تقاضایی برای عضویت در ارکستر رادیو نوشتم و به آقای ناصحی سرپرست بخش موسیقی رادیو تحویل دادم.

این آقا کارمند بلندپایه رادیو کرمانشاه و به نوعی همه کاره بود. مدتی بعد از من دعوت به عمل آمد. اولین برنامه ای که من اجرا کردم در رادیو ایران و با آقای ابراهیم خوشنوا بود.

در آن سال یک دختر خانم کرمانشاهی برای حضور در یک برنامه بیست سئوالی به رادیو تهران دعوت شده بود که در بخشی از این برنامه ما به عنوان سوغات هنری کرمانشاه به اجرای برنامه می پرداختیم.

من و آقای خوشنوا یک هفته تمام در هتل اکسسیور تهران مستقر بودیم و برای تمرین به رادیو ایران می رفتیم. نوازندگانی هم از دیگر شهر ها آمده بودند که ما با همکاری آن ها یک ارکستر چهار نفره تشکیل دادیم.

کاری که ما آماده کرده بودیم یک آهنگ کردی بسیار زیبا با نام “ئاخ به له نجه” با صدای ابراهیم خوشنوا بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و بعدها بارها و بارها از رادیو پخش شد. من در ابتدای این آهنگ یک قطعه شوشتری در دستگاه همایون به صورت تکنوازی نواختم که باعث معروفیتم شد و ارکستر پس از این اجرا مرا به عضویت خود پذیرفت. آن سال ها بسیار مهم بود که یک نوازنده صدای سازش از رادیو پخش شود

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود اپلیکیشن اندروید کرمانشاه آنلاین دانلود