کرمانشاه آنلاین

علی آقا جاویدان

ورزشی

۲۸ دی ۱۳۹۹ 654 بازدید
کرمانشاه آنلاین
علی آقا جاویدان

علی آقا جاویدان

علی آقا جاویدان

بیوگرافی علی آقا جاویدان – مسابقات کشتی علی آقا – لقب علی آقا –  ماجرای کشتی علی آقا و طیب – باستانی‌کار و پهلوان کرمانشاهی – مراسم خاکسپاری علی آقا جاویدان -تصاویر – خاطرات

علی‌آقا جاویدان
زادهٔ ۱۳۱۱
فیض‌آباد
درگذشت ۱۳۷۴
کرمانشاه
آرامگاه باع فردوس کرمانشاه
ملیت ایرانی
پیشه پهلوان
عنوان مشی علی آقا
دوره

علی‌آقا جاویدان (۱۳۱۱ –۱۳۷۴) باستانی‌کار و پهلوان کرمانشاهی . برادران ایشان آقایان محمد علی، علی اشرف و غلامعلی جاویدان میباشند.ثمره ی زندگی ایشان، 4 فرزند بنامهای پیمان، کامران، کیهان و احسان جاویدان میباشد.

علی آقا جاویدان

 

علی آقا جاویدان

وی از دوران کودکی و به تشویق پدر که یکی از بازاریان سرشناس کرمانشاه بود، به ورزش زورخانه‌ای روی آورد و در کنار تحصیل و ورزش، در مغازه پدر مشغول به کار و فعالیت شد. آوازهٔ کشتی و قدرت او خیلی زود در کرمانشاه و سایر شهرهای ایران پیچید.

علی آقا جاویدان

دوستی علی آقا و جهان پهلوان تختی

علی‌آقا هم دوره جهان پهلوان تختی بود و نقل است که برخی اوقات تختی، علی‌آقا را به محل تمرینات خود دعوت می‌کرد. او در تیم کشتی کرمانشاه موفقیتهای زیادی کسب نمود و در سایر شهرهای ایران، پهلوانان زیادی را مغلوب کرد.

علی آقا جاویدان

کشتی‌های علی آقا در همه جا تماشاچیان زیادی داشت و برخی اوقات طرفدارانش برای تماشای زورآزمایی این پهلوان از کرمانشاه و سایر شهرهای دیگر، به محل انجام مسابقات وی می‌رفتند.

وی همزمان در کشتی پهلوانی و کشتی آزاد مقام‌دار بود و چون پهلوان گلزار کرمانشاهی، باعث مطرح شدن نام کرمانشاه در عرصه پهلوانی در ایران شد.

علی آقا جاویدان

 

وی در واپسین سالهای زندگی اش به شغل فرش فروشی مشغول بود تا اینکه در اردیبهشت سال ۱۳۷۴ در گذشت.

بر سنگ قبر وی نوشته شده‌است:

اینکه خفته‌است در این خاک یل دوران است            فخر کرمانشاه و محبوب همه ایران است

پوریای ثانی دوره خود دانی کیست                    علی آقاست که در شهره خود جاویدان است

علی آقا جاویدان

علی آقا جاویدان

 

ماجرای کشتی جاویدان و طیب حاج رضایی 

نقل قول میرزائی ( خالق “طیب در گذر لوطی ها )

میرزایی با مقایسه فضای منش پهلوانی در کرمانشاه و تهران گفت: کرمانشاه در حیطه فرهنگ پهلوانی پیشنیه تاریخی دارد و یکی از پهلوانان به نام آن علی اصغر گرد کله شیر وبده که در سراسر ایران شناخته شده و با پهلوانان مختلفی کشتی گرفته است و پیروز از میدان خارج شده، علی آقا جاویدان یکی از لوطی‌هایی است علاوه بر اینکه کشتی گیر مطرحی بوده؛ انسان مردم‌دار و خیری بوده و در حطیه خدمت و حمایت از قشر ضعیف خاطرات بسیار زیادی در ذهن و زبان مردم جاری ساخته است اما با اینکه ایشان علی آقا جاویدان مصدر کارهای خیر بودند اما تا کنون کمتر در باره ایشان کتاب ماندگاری تالیف شده است.

وی بیان کرد: چرا ما برای جوانان الگو سازی نمی‌کنیم.. اگر علی آقا جاویدان مثلا اهل تهران بود بیشتر معروف می‌شد، باید قبول کنیم که حتی پهلوانان و لوطی‌های تهران تابع اصول خاصی بودند و این مسئله شاید به خاطر حضور این اشخاص در زورخانه‌ها و کسب فیض از فرهنگ عرفانی زورخانه‌ها بوده است.

میرزایی در خصوص مباحث مطرح شده پیرامون ماجرای کشتی علی آقا جاویدان و طیب حاج رضایی می‌گوید: در خصوص کشتی علی آقا جاویدان با شهید طیب حاج رضایی منبع موثقی پیدا نکرده‌ام زیرا علی آقا جاویدان کشتی گیر بنامی بوده، اما طیب به هیچ عنوان کشتی‌گیر نبوده و فقط گاهی از سر تفنّن در زورخانه نمایش میل بازی داشته، بنابراین به این نتیجه می‌رسیم  که شهید طیب اصولا با هیچ شخصی کشتی نگرفته است.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط