کرمانشاه آنلاین

ادل Adele

خوانندگان خارجی

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ 51 بازدید
کرمانشاه آنلاین
ادل Adele

ادل Adele

ادل Adele

ادل
MBE
ادل Adele

ادل در ادل زنده ٢٠١۶
نام در زمان تولد ادل لوری بلو ادکینز
زادهٔ ۵ مهٔ ۱۹۸۸ ‏(۳۳ سال)
لندن، انگلستان
محل تحصیل مدرسه هنرهای نمایشی و فناوری بریت
پیشه خواننده-ترانه‌سرا
سال‌های فعالیت ٢٠٠۶–اکنون
همسر(ها) سایمن کونکی (ا. ۲۰۱۶–۲۰۲۱)
فرزندان ١
وبگاه
adele.com
حرفه موسیقی
ژانر
 • پاپ[۲]
 • آراندبی[۳]
 • سول چشم‌آبی[۴]
 • پاپ-سول[۵]
ساز(ها)
 • آواز
 • گیتار
 • درام
 • گیتار بیس
 • پیانو
ناشر(ان)
 • ایکس‌ال
 • کلمبیا

ادل لوری بلو ادکینز MBE (‎/əˈdɛl/‎؛ زادهٔ ۵ مه ۱۹۸۸) خواننده و ترانه‌سرای اهل بریتانیا است. پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه هنرهای نمایشی و فناوری بریت در سال ۲۰۰۶، ادل Adele یک قرارداد موسیقی با ایکس‌ال رکوردینگز بست. در سال ۲۰۰۷، او جایزهٔ منتقدان بریت را دریافت کرد و برندهٔ نظرسنجی صدای بی‌بی‌سی شد. در سال ۲۰۰۸، نخستین آلبوم او، ۱۹ منتشر شد. این آلبوم دارای گواهی‌نامهٔ ۸ پلاتین در بریتانیا و سه پلاتین در ایالات متحده آمریکا است. در پنجاه و یکمین مراسم جایزه گرمی در سال ۲۰۰۹، ادل جوایز بهترین هنرمند جدید و بهترین اجرای آهنگ پاپ توسط خوانندهٔ زن را دریافت کرد.

کرمانشاه آنلاین

ادل Adele

ادل دومین آلبوم خود، ۲۱ را در اوایل ۲۰۱۱ منتشر کرد. این آلبوم رکورد طولانی‌ترین مدت صدرنشینی در جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی در بریتانیا را در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت کرد و برای او موفقیتی بیش از آلبوم نخستش در پی داشت. وی با این آلبوم موفق به دریافت ۶ جایزهٔ گرمی از جمله بهترین آلبوم سال در گرمی ۲۰۱۲ شد. این آلبوم چهارمین آلبوم پرفروش تاریخ بریتانیا است و در سراسر جهان بیش از ۳۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته‌است. در سال ۲۰۱۳ او موفق به کسب جایزهٔ گلدن گلوب و جایزهٔ اسکار[۶] برای ترانهٔ اسکای‌فال در فیلم اسکای‌فال جیمزباند شد.

ادل Adele

پس از وقفه‌ای ۳ ساله، ادل سومین آلبوم خود، ۲۵ را در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۵ منتشر کرد. این آلبوم رکورد بیشترین فروش در هفتهٔ اول را در ایالات متحده و بریتانیا شکست و در بیشتر جداول موسیقی جهان در صدر قرار گرفت. تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰۰ میلیون از آلبوم‌های ادل و تک‌آهنگ‌های او در سرتاسر جهان فروخته شده‌است و ادل را یکی از پرفروش‌ترین هنرمندان جهان کرده‌است.

حرفه

۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰: آلبوم ۱۹ و موفقیت‌های تجاری

ادل Adele

ادل اجرایی در ۲۰۰۹

در سال ۲۰۰۸ آلبوم «۱۹» توسط ادل منتشر شد. از آنجا که ادل این آلبوم را در ۱۹ سالگی‌اش ضبط کرد، ۱۹ نام گرفت. ۱۹ اولین آلبوم استودیویی ادل است. این آلبوم در سال ۲۰۱۱، با آن که هنوز ۳ سال از انتشارش می‌گذشت، چهارمین آلبوم پرفروش سال ۲۰۱۱ در بریتانیا شد.[۷]

ادل در نوزده سالگی بر اثر بیماری خونریزی تارهای صوتی عمل‌های متعددی انجام داد که در نتیجه تعدادی از کنسرت‌هایش نیز لغو گردید؛ اما او از طرفداران خود عذرخواهی کرد و قول داد پس از بهبود کامل دوباره کنسرت‌هایش را برگزار کند.

یک بعد از ظهر با ادل نخستین تور – کنسرت ادل بود که در حمایت از آلبوم ۱۹ انجام گرفت.

ادل Adele

۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴: آلبوم ۲۱ و رکوردها

ادل Adele در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۱ آلبوم «۲۱» را منتشر کرد، که ۱۸ هفته، نخستین آلبوم پرفروش بریتانیا (هرگز زنی در تاریخ موسیقی بریتانیا به چنین رکوردی دست نیافته‌است) و ۱۳ هفته، پرفروش‌ترین آلبوم ایالات متحده بود. آلبوم ۲۱ در ۲۴ کشور جهان در رتبهٔ نخست جدول آلبوم‌های پرفروش بوده و در مجموع ۱۳ میلیون نسخه از آن به فروش رفته‌است.[۸] این آلبوم با فروش ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نسخه، پرفروش‌ترین آلبوم سال ۲۰۱۱ در بریتانیا است.[۷]

ادل در ۵۴اُمین مراسم جایزه گرمی که در سال ۲۰۱۲ برگزار شد، برندهٔ ۱ جایزه شد که جایزه‌های «آلبوم سال»، «ضبط سال» و «ترانهٔ سال» از جملهٔ آن بود. به این ترتیب، ادل دومین زن تاریخ است که توانسته در یک شب، تعداد ۶ جایزهٔ گرمی را برنده شود. همچنین او در سال ۲۰۰۹ برندهٔ جایزهٔ «بهترین هنرمند جدید» از همین مراسم شده بود. به همین دلیل او سومین هنرمندی است که موفق شده در طول دوران هنریش، ۴ جایزهٔ بزرگ مراسم گرمی را برنده شود.

ادل ریمیکسی با نام «آهنگ عاشقانه را به آتش کشیدن» دارد که ترکیبی از ترانهٔ «مثل یک ترانه عاشقانه دوستت دارم» سلنا گومز و ترانهٔ «باران را به آتش کشیدن» خود ادل است.

ادل Adele زنده دومین تور – کنسرت ادل بود که در حمایت از آلبوم ۲۱ انجام گرفت.

۲۰۱۵ تاکنون: آلبوم ۲۵

در ۲۷ اوت ۲۰۱۵ بیلبورد گزارش کرد که ایکس‌ال رکوردینگز، ناشر ادل، قصد انتشار آلبوم وی را در نوامبر ۲۰۱۵ دارد.[۹] در هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز که در ماه سپتامبر بود، سیا خوانندهٔ استرالیایی اعلام کرد که ادل در تک‌آهنگ زنده با او همکاری خواهد کرد. در ۲۲ اکتبر همان سال ادل رسماً تأیید کرد که آلبوم بعدی او در نوامبر منتشر می‌شود. نخستین تک‌آهنگ آلبوم نیز فردای همان روز یعنی ۲۳ اکتبر با نام سلام منتشر شد. نماهنگ این آهنگ نیز در همان روز منتشر و با ۲۷٬۷ میلیون بازدید در ۲۴ ساعت اول در یوتیوب رکورد قبلی که متعلق به آهنگ کینه از تیلور سوئیفت بود را شکست. این نماهنگ حدوداً با میانگین ۱ میلیون بار بازدید بر ساعت توانست در ۸۸ روز به بازدید ۱ میلیاردی در یوتیوب برسد که سریع‌ترین نماهنگی بود که به این عنوان دست یافت.[۱۰]همچنین آهنگ سلام در بسیاری از کشورهای جهان اول شد و موفقیت بسیار چشم‌گیری را برای ادل به همراه آورد.

آلبوم ۲۵ رسماً در ۲۰ نوامبر منتشر شد و در اولین هفتهٔ انتشار با ۸۰۰ هزار کپی در چارت انگلستان به رتبهٔ نخست رسید. این آلبوم ۷ هفتهٔ متوالی در چارت‌های استرالیا، انگلستان و آمریکا در رتبهٔ اول ماند و با ۱۷٬۴ میلیون فروش فقط در سال ۲۰۱۵؛ به پرفروش‌ترین آلبوم سال تبدیل گشت.[۱۱]در همان ماه اعلام شد که تور جدید ادل به نام ادل زنده ۲۰۱۶ در سال ۲۰۱۶ و از اروپا شروع می‌شود. ادل همچنین در مراسم جایزهٔ بریت ۲۰۱۶ چندین جایزه مانند آلبوم و تک‌آهنگ سال بریتانیا را کسب کرد.[۱۲]این آلبوم تاکنون نیز بیش از ۱۹ میلیون فروش جهانی داشته‌است.

نقدها

منتقد روزنامهٔ گاردین معتقد است که اگر سال‌های سال بعد، روزی در ماشین‌تان پشت چراغ قرمز ایستاده باشید و رادیو به ناگهان آهنگی از ادل پخش کند، شما با تمام وجود به این سال‌ها، سال‌هایی که ادل در آن‌ها از خوانندگان مشهور به‌شمار می‌رود، پرتاب خواهید شد. مهسا پاکزاد روزنامه‌نگار، توضیح می‌دهد که این گفتهٔ روزنامهٔ گاردین «به آن معناست که چیزی از روح زمانه را می‌توان در صدای ادل پیدا کرد. ادل خواننده‌ای جوان است، هم نسل دیگر ستاره‌های این روزهای دنیای موسیقی اما ربط چندانی به آن‌ها ندارد. موهایش شبیه موهای زنان دهه‌های دور است و اندام و لباس‌هایش هم ربطی ندارد به آنچه این روزها از ستاره‌ها انتظار می‌رود».[۸]

ترانه‌شناسی

ادل دارای سه آلبوم استودیویی با نام‌های زیر می‌باشد:

 • ۱۹ (۲۰۰۸)
 • ۲۱ (۲۰۱۱)
 • ۲۵ (۲۰۱۵)

زندگی شخصی

ادل ادکینز در ۵ مه ۱۹۸۸ و در تاتنهام، لندن به دنیا آمد. مادرش وی را در سن ۱۸ سالگی به دنیا آورد. ادل مادرش را بهترین دوست و مشوق خود می‌داند و در سخنرانی اشک بارش در مراسم گرمی ۲۰۱۲ نسبت به مادرش احساساتی شده و گفت: «فقط می‌خواهم بگویم، مادر، دخترت کارش را خوب انجام داد.»

در ژانویه ۲۰۱۲ گزارش شد ادل رابطهٔ عاشقانه‌ای را با سایمون کُنِکی، کارآفرین خیریه شروع کرده‌است. ادل در ژوئن ۲۰۱۲ اعلام کرد او و سایمون منتظر تولد فرزندشان هستند. او در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۲ پسرشان، آنجلو، که فرزند اول او و فرزند دوم سایمون بود را به دنیا آورد وی در سال ۲۰۱۹ به دلیل اختلافات شخصی‌اش از سایمون کُنِکی جدا شد.

در سال ۲۰۱۳ ادل و کنکی پرونده‌ای علیه یک آژانس عکاسی در بریتانیا تشکیل دادند که عکس‌هایی که پاپاراتزی‌ها از پسرشان در یک سفر خانوادگی گرفته بودند، چاپ کرده بود.[۱۳] وکلای آن‌ها توانستند در ژوئیه ۲۰۱۴ از طرف کمپانی دریافت خسارت کنند.[۱۴]

افرادی چون کارل لاگرفلد و جون ریورز از ادل بخاطر وزنش انتقاد کرده‌اند ولی در مقابل نیز بسیاری از افراد از او حمایت کرده‌اند و بیان کرده‌اند او از وزنش راضی است و تنها در صورتی به فکر تغییر می‌افتد که روی سلامتی یا زندگی جنسی‌اش اثر بگذارد. ادل معتقد است تنها صداست که برای یک خواننده اهمیت دارد.[۱۵]

ادل Adele از لحاظ سیاسی حامی حزب کارگر است. او متولد تاتنهام است و از تیم فوتبال تاتنهام هاتسپر حمایت می‌کند.[۱۶]

ادل Adele از زمانی که مادر شد فعالیت‌های موسیقی‌اش را کمتر کرد اما این مسئله باعث نشد که درآمد او کم شود. به گفتهٔ یک منبع آگاه علی‌رغم اینکه وی ۴ سال آلبوم جدیدی منتشر نکرده بود اما روزانه ۸۰ هزار پوند به درآمدش افزوده می‌شود. وی صاحب دو کارخانه است که طی ۲۲ ماه ۵۴ میلیون پوند درآمد داشته‌است. ادل بارها گفته‌است که فرزندش اولویت زندگی اوست و دوست دارد یک مادر تمام وقت باشد. در ژانویه ۲۰۱۵ گزارش شد که ادل حدوداً ۱۸۰ میلیون دلار دارایی دارد و ثروتمندترین موسیقی‌دان زیر ۳۰ سال دنیااست. البته ادل در نوامبر ۲۰۱۵ آلبوم جدیدش را منتشر کرد و که فروش شگفت‌انگیزی داشت[۱۷] ادل Adele به‌عنوان یک نماد برای جامعه دگرباشان جنسی شناخته می‌شود.[۱۸] در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۶ و بنا بر طبق عادت عاطفی، اجرای خودش در آنتورپ بلژیک را به قربانیان تیراندازی باشگاه شبانهٔ اورلندو تقدیم کرد.[۱۹][۲۰]

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *