کامبادان
کامبادان
شهر تاریخی بگستانه

شهر اسرار آمیز بگستانه کجاست
بگستانه کجاست
این شهر گمشده را در دامنه پارتی کوه‌بیستون در کرمانشاه کشف شد .با توجه به کشف بقایایی از استقرار دوره اشکانی در این محوطه قرار دارد
دامنه پارتی
پس از آنکه سال‌ها باستان‌شناسان برجسته جهان به دنبال یافتن نشانه‌هایی از شهر تاریخی و اسرارآمیز «بگستانه» بودند، ولی اثری از آثار این شهر مدفون‌شده را نیافتند،
پایتخت ساسانی
حدود دو سال پیش یک باستان‌شناس ایرانی نشانه‌هایی از این شهر گمشده را در دامنه پارتی کوه‌بیستون در کرمانشاه کشف کرد،

شهر اسرار آمیز بگستانه
به گزارش خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، «بگستانه» نام شهری تاریخی و اسرارآمیز از دوره اشکانیان است که سال‌های سال باستان شناسان بسیاری در جستجوی آن بودند.

که تنها دست‌نوشته تاریخی مربوط به این موضوع، نوشته‌هایی از یک نویسنده یونانی به نام«ایزیدور خاراکسی» است که در فاصله شهری به نام کمبادنه(کرمانشاه امروزی) و کنگوبار (کنگاور امروزی) به شهری به نام بگستانه اشاره شده است.

این نویسنده در توصیف این شهر تمام جزئیات را در نظر گرفته است. این توصیف‌ها به قدری واضح و دقیق است که باستان شناسان را همواره درصدد جستجوی آن قرار داده است.


مورخ در نوشته‌های خود این شهر را در دامنه کوهی معرفی می‌کند که مجسمه‌هایی از سمیرامیس در پای آن قرار دارد.

تندیس سمیرامیس

این درحالی است که مورخان قرون 3 و یک قبل از میلاد از نقش‌برجسته‌های داریوش هخامنشی به عنوان نقش سمیرامیس یاد می‌کرده‌اند.
اما حدود دو سال پیش بود که خبرهایی از یافتن نشانه‌هایی از شهر گمشده «بگستانه» در محافل باستان شناسی پیچید و در آن زمان خبرنگار ایسنا به سراغ کاشف این اسرار رفت و به تشریح زوایای آشکار و پنهان این شهر اسرارآمیز پرداخت.
‌«کاشف این اسرار، یک باستان شناس جوان به نام دکتر سجاد علی بیگی بود که در گفت و گویی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، چنین عنوان کرد
تاکنون مطالعات بسیاری در زمینه شهر گمشده «بگستانه» صورت گرفته، اما من دست به یک گمانه زنی در دامنه کوه بیستون زدم که با توجه به کشف بقایایی از استقرار دوره اشکانی در محوطه دامنه پارتی مجموعه جهانی بیستون، معتقدم‌ شهر تاریخی «بگستانه» در این محوطه قرار دارد.

او چنین ادامه داد: با توجه به اینکه 79 محوطه از دوره اشکانی در دشت بیستون وجود دارد و با در نظر گرفتن مولفه‌هایی که نویسنده یونانی از «بگستانه» ارائه کرده، باید در حد فاصل کرمانشاه و کنگاور به دنبال این شهر گشت.
علی بیگی می گوید: مطالعات نشان می دهد تنها محوطه باستانی که می تواند گزینه خوبی برای محل این شهر باشد، محوطه دامنه پارتی است، چرا که این محوطه بالغ بر 45 تا 50 هکتار وسعت دارد و در دامنه کوه بیستون واقع شده است.
همچنین محوطه پارتی بزرگ‌ترین استقرار دوره اشکانی است و تمام بقایای کاوش در این منطقه نیز به دوره اشکانی مربوط می‌شود.

اما در همان زمان (دو سال پیش) و در پی این گمانه زنی، خبرنگار ایسنا به سراغ یکی از برجسته‌ترین باستان‌شناسان ایران و سرپرست کاوش‌های بسیار در بیستون رفت تا از نظر وی در خصوص این گمانه زنی مطلع شود.

‌« دکتر مهدی رهبر، در این خصوص، اظهارکرد: من گمانه زنی دکتر علی بیگی در خصوص وجود شهر بگستانه در دامنه پارتی کوه بیستون را صددرصد تایید می‌کنم.
این باستان شناس برجسته کشور اظهار کرد: واژه «بگستانه»، یک واژه یونانی است و به زبان فارسی همان بغستانه یعنی جایگاه خدایان است.

در متون تاریخی کهن آمده است که شهری به این نام و مربوط به دوران اشکانیان وجود دارد.

او، یادآور شد: دوران اشکانیان بیش از 500 سال در ایران حکومت کرده‌اند، اما بیش از چند اثر از این دوران چیزی دیگری نه در ایران و نه در خارج از ایران به جای نمانده، به گونه‌ای که حتی فردوسی هم در خصوص سلسله اشکانیان می‌گوید‌: «از اشکانیان جز نامی نشنیده‌ام

رهبر، چنین ادامه می‌دهد: سلسله اشکانیان حق بزرگی برگردن تاریخ ایران دارند، لذا وظیفه ما باستان شناسان و تاریخ‌دانان است که با مطالعه و بررسی شواهد به رمز و رموز این دوران تاریخی پی ببریم.

او تاکید می‌کند که برای یافتن هرگونه نشانه‌ای از دوران اشکانیان، نباید هیچ چیزی را سرسری بگیریم.

این باستان شناس برجسته کشور معتقد است که با توجه به وسعت منطقه بیستون و همچنین آثار دوره اشکانیان که به دست آمده و همچنین گمانه زنی که دکتر علی بیگی انجام داده است،
می‌توان گفت که شهر تاریخی «بگستانه» یا همان «بغستانه» در دامنه پارتی دشت بیستون واقع است.
رهبر می‌گوید: در چنین شرایطی که یک گمانه زنی قوی وجود دارد، وظیفه داریم که در وهله اول اقدام به حفاظت و نگهداری از محدوده مورد نظر کنیم و سپس در قالب یک برنامه ریزی دقیق شروع به کار کاوش باستان شناسی نماییم.»‌
کشف اسراری از شهر گمشده «بگستانه» در دنیای علم باستان شناسی آنقدر حائز اهمیت بود در شماره 47 سال 2012 مجله IRANICA ANTIQUA مربوط به دانشگاه باستان شناسی گنت کشور بلژیک که یکی از معتبرترین مجلات باستان شناسی جهان محسوب می شود.

در قالب یک مقاله ISI تحت عنوان «پیشنهادی برای تعیین محل شهر اشکانی بگستانه در بیستون کرمانشاه» به چاپ رسید.

بیان این مطالب در آن زمان‌(دوسال پیش) حاکی از یک رخداد عظیم در تاریخ باستان شناسی بود که همت مسئولین سازمان میراث فرهنگی کشور را می‌طلبید تا علاوه بر حفاظت و حراست از منطقه یاد شده، به برنامه ریزی منسجم جهت انجام یک دوره کامل کاوش باستان شناسی در این منطقه بپردازند.
اما پس از گذشت دو سال از آن زمان، خبرنگار ایسنای کرمانشاه بار دیگر به سراغ دکتر سجاد علی‌بیگی رفت تا در خصوص آخرین وضعیت مطالعات شهر گمشده «بگستانه» به گفت‌وگو بپردازد که او چنین گفت:
بعد از انجام آن گمانه زنی اولیه، بارها به سراغ مسئولین پایگاه جهانی میراث فرهنگی بیستون رفتم که هر بار با عدم استقبال مسئولین این پایگاه برای ادامه مطالعات و کاوش‌ها مواجه شدم.
وی افزود: گویا یافتن شهر گمشده و اسرارآمیز «بگستانه» در اولویت‌های پژوهشی پایگاه میراث جهانی بیستون قرار ندارد.
این باستان شناس، گفت: همان گمانه زنی محدودی که دو سال پیش در بیستون انجام دادیم، اطلاعات درخور توجهی به ما داد که نیاز است در مطالعات بعدی و انجام فصول مختلف کاوش‌های باستان شناسی به زوایای پنهان آن پرداختاما گویا همتی در مسئولین برای انجام این مهم وجود ندارد.

علی‌بیگی اظهارکرد: مسئولین پایگاه میراث جهانی بیستون هنوز هم 50 درصد طلب من در قرارداد گمانه زنی شهر گمشده «بگستانه» را پرداخت نکرده‌اند.
وی با اشاره به وضعیت نامطلوب پژوهش در عرصه باستان‌شناسی، گفت: در طول شاید یک دهه اخیر، سازمان میراث فرهنگی کشور چندان بهایی به امر پژوهش و کاوش‌های باستان شناسی نداده است.

اما با روی کار آمدن مدیریت جدید امیدواریم که توجه آنها به بحث پژوهش معطوف‌تر از قبل شود.
‌ایران زمین که گوشه‌ای از آن را سرزمین سنگ ‌و‌ آب تشکیل داده، سراسر مملو از رمز و رازهای تاریخی و باستان‌شناختی است که تنها نیازمند اندکی توجه برای یافتن ناشناخته‌هاست.
گزارش از: هادی نوروزی، خبرنگار ایسنا، منطقه کرمانشاه

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter