کرمانشاه آنلاین

عصمت دولتشاهی

افراد موفق

۲ آبان ۱۳۹۹ 895 بازدید
کرمانشاه آنلاین
عصمت دولتشاهی

عصمت دولتشاهی

عصمت دولتشاهی

عصمت دولتشاهی

عصمت‌الملوک دولتشاهی (۱۲۸۴ در کرمانشاه – ۱۳۷۴ در تهران) آخرین همسر رضا شاه پهلوی و سوگلی او بود که نَسَبی قاجاری داشت. عصمت از نوادگان فتحعلی شاه قاجار بود و رضاشاه علاقه فراوانی به او داشت. به گفته ملکه تاج الملوک آیرملو اگرچه رضاشاه توانست بر قاجار فائق آید ولی یک زن قاجار نیز توانست بر رضاشاه حاکم شود.

کرمانشاه آنلاین

ازدواج با رضاشاه

رضاشاه از طریق امیرلشکر خدایارخان خدایاری با عصمت‌الملوک دولتشاهی دختر غلامعلی میرزا مجلل‌الدوله دولتشاهی که بعدها از سوی رضا شاه به سمت ریاست تشریفات داخلی دربار پهلوی منصوب شد، آشنا گردید و پس‌از چندی وی را به عقد خود درآورد.

عصمت‌الملوک از سال ۱۳۰۲ که وارد دربار شد تا تاج‌گذاری رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۰۵، سه فرزند به نام‌های عبدالرضا، احمدرضا، محمودرضا و سال‌های بعد دو فرزند دیگر با نام‌های فاطمه و حمیدرضا به دنیا آورد.

عصمت دولتشاهی
Esmat Dowlatshahi.jpg
نام کامل ملکه عصمت‌الملوک دولتشاهی
لقب(ها) ملکه ایران
زادروز ۱۲۸۴ خورشیدی
زادگاه کرمانشاه
درگذشت ۳ مرداد ۱۳۷۴ (۹۰ سال)
محل درگذشت بیمارستان دی، تهران
آرامگاه قطعه ۳۷ ردیف ۹۱ شماره ۲۵ بهشت زهرا تهران
همسر چهارمین همسر رضا شاه
پدر غلامعلی میرزا مجلل‌الدوله دولتشاهی
مادر مُبتهج‌الدوله مُراد
فرزندان عبدالرضا پهلوی
احمدرضا پهلوی
محمودرضا پهلوی
فاطمه پهلوی
حمیدرضا پهلوی
دین اسلام شیعه

واقعه حرم فاطمه معصومه

در سال ۱۳۰۶ وی به همراه شمس و اشرف راهی حرم فاطمه معصومه شدند. وی در غرفه‌های بالای رواق چادرهای سیاه و سفیدشان را تعویض نمود اما چون در این کار اندکی تعلل کرد چند لحظه‌ای بی‌حجاب ماند. در همین زمان محمدتقی بافقی که بر منبر بود به شدت به این امر اعتراض کرد و نزدیک بود که در همین مورد بلوایی در قم برپا شود. زمانی که خبر به رضاشاه پهلوی مخابره شد وی با عده‌ای از قشون فوراً به سمت قم حرکت کرد و شیخ را در حرم شخصاً با عصا تنبیه نمود.

همراهی با رضاشاه در تبعید

عصمت‌الملوک دولتشاهی به هنگام تبعید رضاشاه ، همراه وی به جزیره موریس رفت و پس از چند ماه به تهران بازگشت.

فعالیتهای عصمت‌الملوک دولتشاهی

وی از ابتدا وارد سیاست نشد. اما از نفوذ خود در به کار گماردن اقوام خویش در پست‌های مهم استفاده شایانی کرد. پس از مرگ رضاشاه در ویلای شخصی خود در شمیران اقامت کرد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ در تهران ماند و در ۳ مرداد ۱۳۷۴ در سن ۹۰ سالگی درگذشت و در قطعه ۳۷ ردیف ۹۱ شماره ۲۵[۲] بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

عصمت دولتشاهی

عصمت دولتشاهی

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط