کرمانشاه آنلاین
کرمانشاه آنلاین

حذف واسطه محصولات کشاورزی کرمانشاه

حذف واسطه محصولات کشاورزی کرمانشاه / توزیع بیش ‌از ۲۴ هزار تن نهاده‌های دامی در استان کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، امروزه تعاونی‌ها به عنوان یک نهاد مردمی می‌توانند نقش زیادی در توسعه اقتصادی روستاها داشته باشند و فعالیت‌های ارزشمند اقتصادی آنها که از طریق ارج نهادن به ارزش‌های انسانی حاصل آمده است بر کسی پوشیده نیست.

ارائه تسهیلات مالی ناشی از یک کاسه کردن درآمد‌های اندک روستاییان، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، ایجاد امکانات رفاهی، ایجاد ارزش افزوده برای محصولات، فعالیت در زمینه امور بازرگانی و بازاریابی، تهیه وسایل و امکانات مورد نیاز برای فعالیت‌های کشاورزی، ارائه و آموزش روش‌های صحیح و به روز کشاورزی و به تبع حفظ منابع آبی و خاکی، ارائه خدمات با قیمت پایینتر به دلیل حذف واسطه‌ها، مبارزه با فقر و هزاران خدمات دیگر تأییدی بر ادعای تاثیر مثبت اقتصادی این نهادها در روستاها است.

ایرج صفایی مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه

ایرج صفایی مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه با اشاره به اهداف تشکیل تعاونی‌های روستایی، اظهار داشت: توسعه صادرات، بازاریابی، عرضه و فروش محصولات کشاورزی توسط تعاونی‌ها به جامعه هدف از مهم‌ترین برنامه‌های شبکه تعاونی‌های روستایی است.

وی افزود: هدف از تشکیل شرکت‌های تعاونی روستایی ارائه خدمات قبل، حین و پس از تولید است که این امر می‌تواند جایگاه بسیار خوبی به‌منظور دستیابی به اقتصاد مقاومتی در حوزه تعاونی‌های روستایی باشد.

صفایی تأمین و توزیع نهاده‌های موردنیاز روستاییان را باقیمت مناسب و شرایط بهتر یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع تعاونی‌ها دانست و گفت: ارائه این خدمات می‌تواند به اقتصاد روستاییان و کشاورزان کمک شایانی کرده و آنان را از رفت و آمدهای پرهزینه و زمان‌بر و همچنین پرداخت نقدی هزینه کالا، دور نگه دارد.

حذف واسطه محصولات کشاورزی کرمانشاه

وی ارائه به‌موقع تولیدات روستائیان و کشاورزان به بازارهای جامعه هدف، حذف دلالان و واسطه‌ها و سودبری و منفعت بیشتر تولیدکنندگان را از دیگر مزایای ایجاد شرکت‌های تعاونی روستایی دانست و گفت: در این صورت زمینه تشویق و افزایش انگیزه روستاییان به تولید بیشتر محصولات خود، فراهم می‌شود.

صفایی عنوان کرد: در این راستا شبکه تعاونی های روستایی استان کرمانشاه در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 منتهی به مرداد ماه بیش ‌از 24 هزار تن نهاده‌های دامی و مرغی توسط تشکل‌های وابسته به تعاون روستایی استان تأمین و میان دامداران و مرغداران توزیع  کرده است.

وی از تأمین و توزیع بیش از 300 تن اقلام خوراکی شامل برنج، خرما، قند، شکر و سایر محصولات خوراکی توسط شبکه تعاونی‌های روستایی استان خبر داد.

صفایی گفت: بیش‌از 35 هزار تن کلزا و گندم نیز به صورت توافقی و همچنین  تضمینی مباشرتی توسط مراکز خرید تعاون روستایی استان از کشاورزان خریداری شده است.

وی با اشاره به اهمیت و نقش بسزای شبکه تعاونی‌های روستایی افزود: اگر کشاورز یا تولیدکننده بخواهد به ‌تنهایی در بخش تهیه نهاده‌ها و تولیدات خود وارد عرصه بازاریابی شده و محصولات خود را روانه بازار کند، مطمئنا درآمدش به دلیل افزایش هزینه‌ها، کاهش خواهد یافت؛ درصورتی‌که شرکت‌های تعاونی می‌توانند بازارهای مناسب و مطمئن‌تری برای فروش کالاها پیدا کنند.

انتهای پیام/ز

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *